Christmas Hoboing

The Hoboes to grupa muzyczna, wykonująca własne aranżacje tradycyjnych ballad z krain Wysp Brytyjskich oraz innych terenów współcześnie anglojęzycznego obszaru kultury (Ameryka Północna, Australia), ogólnie rozumianą muzykę „folk” i „country”, jak również własne interpretacje utworów ulubionych balladzistów i grup rockowych.

Powstała w końcu 1983 roku z inicjatywy anglisty, lektora Szkoły Języków Obcych "Mały Rynek" Tadeusza Kantora, i Wojciecha Szarka - Ratkowskiego, przy współudziale ich przyjaciół. Na przestrzeni lat grupa występowała w wielu centrach kultury, szkołach, uczelniach, kawiarniach, klubach i pubach. Zespół regularnie ilustruje muzycznie spotkania poświęcone krainom celtyckim w związku ze świętami ich patronów (m.in. Irlandii - Dzień Św. Patryka, Szkocji - Św. Andrzeja).

Rozumiejąc muzykę „folk” jako stały proces przetwarzania muzyki istniejącej już w tradycji, interpretowania jej i włączania elementów muzyki tzw.”artystycznej”, The Hoboes (nazwa pochodzi od angielskiego określenia włóczęgi, wędrowca; oryginalnie, od końca XIX w., amerykańskiego wędrownego robotnika sezonowego z zachodnich terenów USA) nawiązują do muzyki zarówno ludowej, anonimowej, jak i autorskiej, która stała się już tradycją, a którą w swoich aranżacjach mogą na nowo przeżywać wraz ze swoimi słuchaczami.

Prezentujemy tradycyjne pieśni w wykonaniu The Hoboes Folk & Ballad Group:

Auld Lang Syne

I Saw Three Ships

God Rest Ye Merry Gentlemen

The Cherry Tree Carol

What Child Is This

Skład zespołu, poza wymienionymi założycielami, zmieniał się na przestrzeni lat. Obecny skład to mieszanka doświadczenia i młodości, jako że w grupie występuje już także drugie pokolenie The Hoboes. Oprócz założycieli, w zespole występują także: Mariusz Tracz na fletach i organkach, Joanna Kantor na skrzypcach i Jan Kantor na gitarach.

Zespół w latach 90-tych nagrał album pt. ‘Celtica’ (będący zapisem utworów szkockich, irlandzkich oraz amerykańskich ballad utrzymanych w ‘celtyckim’ klimacie). W dorobku grupa posiada sporo nagrań z występów na przestrzeni lat, pracuje też nad nowymi aranżacjami swoich wykonań i nad nowym albumem poświęconym tradycyjnym balladom z Wysp Brytyjskich.