22/11/13

St Andrew’s Day – Święty Andrzej w tradycji szkockiej

Św. Andrzej Apostoł jest patronem Szkocji, chociaż nie miał za życia związków z tą krainą, tak przecież odległą od terenów jego apostolskiej działalności. Ciekawy ten fakt wytłumaczyć można tylko poprzez legendy, które związały jego postać ze Szkocją.

Najwcześniejsza z nich dotyczy także postaci innego świętego, czczonego szczególnie w Szkocji, Św. Regulusa (St Rule). Według tradycji był on greckim mnichem żyjącym w Patras na Peloponezie w IV w., któremu we śnie ukazał się anioł, nakazując mu ratowanie relikwii św. Andrzeja. Miał udać się z nimi morzem na zachód, gdziekolwiek powiodą go wiatry i prądy morskie. Tak też uczynił, i ostatecznie, po długiej podróży, dotarł z garstką swych towarzyszy na wybrzeże Szkocji, gdzie założył świątynię i umieścił w niej relikwie Św. Andrzeja. W miejscu tym, znanym dzisiaj jako St.Andrews, powstało jedno z najczęściej nawiedzanych przez pielgrzymów w średniowieczu miejsc kultu. Szczególnie ciekawy w tej legendzie jest motyw podróży morskiej, zdania się na morskie wiatry i prądy, tak częsty w celtyckich podaniach (n.p. słynna irlandzka opowieść o podróży Św. Brendana).

07/09/12

Chiński jest inny

Chińskiego można uczyć się dla szpanu. Żeby zrobić wrażenie w towarzystwie. Poderwać dziewczynę. Zaimponować pracodawcy. Można też dla własnego lepszego samopoczucia, dla osobistego rozwoju lub dla zaspokojenia potrzeby wyzwań. I jeszcze z wielu innych powodów.

 

Bez względu na motywację, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak wiele chce się tego języka nauczyć. Inaczej bowiem uczyć się będzie osoba, która chciałaby po prostu porozumieć się z Chinką lub Chińczykiem w prostych sytuacjach, inaczej, ktoś, komu zależy na umiejętności rozpoznawania znaków chińskich, inaczej ktoś, kto interesuje się kaligrafią i chciałby umieć pisać, inaczej ktoś, kto zamierza z Chinami robić interesy.

04/09/12

New York, New York

BroadwayLato 1994, miasto Portsmouth na angielskim wybrzeżu, szkoła angielskiego dla młodzieży z całego świata: to moje pierwsze zagraniczne wakacje językowe i pierwszy z... prawie trzydziestu wyjazdów z „Małym Rynkiem". W czasie tych pobytów rodziły się i rozwijały moje wielkie fascynacje: językami obcymi i podróżami. Jako studentka jeździłam na angielski do Anglii, potem na hiszpański do Hiszpanii (w tym na kurs dla nauczycieli). Jako opiekunka grup – tzw. group leader – zwiedziłam z młodzieżą Anglię, Irlandię, Maltę. A w ubiegłym roku rozpoczęłam – rozpoczęliśmy – amerykańską przygodę, czyli... New York, New York! W lecie 2011, wraz z jedenastką ciekawych świata, pogodnych młodych ludzi, znaleźliśmy się – wszyscy po raz pierwszy w Nowym Jorku. I okazało się, że... to dużo bliżej, niż nam się wydawało.

03/09/12

O dziennikarstwie, pracy w mediach i nauczaniu

Brian ScottBrian Scott – dziennikarz radiowy i telewizyjny, aktor, scenarzysta i prowadzący program „Etniczne klimaty" dla TVP Info. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarską karierę rozpoczął w Radiu RMF FM, gdzie był reporterem i prezenterem (prowadził m.in. „Szkółkę niedzielną"). W telewizji współpracował z Polsatem i TVN. W Radiu Kraków tworzył i prowadził program dziecięcy „Dzieciaki". Mieszka i pracuje w Krakowie, a w Gimnazjum im. Piotra Michałowskiego w Krakowie oraz Szkole Podstawowej im. Piotra Michałowskiego TSSP uczy języka angielskiego.

02/09/12

Subiektywny przewodnik podróżnika

Jak i po co uczyć się języka, kultury, innych i siebie...

Nauka języków obcych to nie tylko gramatyka, słownictwo, zwroty praktyczne i przydatne, ale i całe bogactwo kulturowe. Dlatego warto korzystać z kursów językowych za granicą. Warto też podróżować, bo nic tak nie kształci jak bezpośredni kontakt z ludźmi i ich kulturą.
Podróże pozwalają wypocząć od codzności, uczą tolerancji, zrozumienia, pokory. Są okazją do poznania innych, ale i samego siebie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przesiąknięci jesteśmy stereotypowym postrzeganiem świata. Stereotypy nas blokują i ograniczają. Dlategarto podróżować, dlatego warto znać języki.
Jedni lubią podróżować z biurami podróży, w zorganizowanych grupach, inni wybierają samotne wyprawy. Zapytaliśmy kilku osób, które zazwyczaj odkrywają świat „na własną rękę", aby opowiedziały o jednym niezwykłym miejscu, które odkryły lub niezapomnianym zjawisku, które przeżyły.
Poniżej kilka wspomnień, które tworzą „DO IT-owy subiektywny przewodnik podróżnika".

01/09/12

Szkoła w sercu Krakowa

Biblioteka na Małym RynkuZ jakimi dwoma miejscami kojarzy Wam się Kraków? Zapewne większość z Was – krakowian, Polaków, Europejczyków – bez zastanowienia odpowie: z Rynkiem Głównym i Wawelem. A tuż obok tych znamienitych miejsc ulokowała się nasza Szkoła.

Od 1992 roku naszą główną siedzibą jest Mały Rynek 3, a od tego roku szkolnego także ulica Podzamcze 26, u stóp Wawelu. Po raz dwudziesty pierwszy w historii Szkoły wracamy do nauki po wakacyjnej przerwie.

09/12/11

Bruce Lee i reszta

Bruce Lee i resztaAby zapobiec zimowej ospałości, proponujemy zadbać o swój wolny czas. Zblazowania możemy uniknąć, korzystając z jednej z trzech poniższych propozycji.

Lamb

Pochoące z Manchesteru duo odwiedzi Kraków niespełna rok po wydaniu swojego ostatniego albumu zatytułowanego „5". Zobaczymy ich w klubie Studio 8 lutego 2012. Lamb debiutował w 1996 roku i od razu zwrócił uwagę słuchaczy, głównie na rynku brytyjskim. To był ich czas, trip-hop święcił triumfy, a grupa z emocjonalnym wokalem Lou Rhodes idealnie wpisała się w ramy gatunkowe, rozszerzając jego ramy stylistycznymi wycieczkami w stronę drum'n'bassu czy jazzu. Nad produkcją pieczę sprawuje sceniczny partner Lou, multiinstrumentalista Andrew Barlowa. Zespół wydał jeszcze trzy albumy, po czym zawiesił działalność na dłuższą chwilę. Na scenę powrócił w 2009 roku, rok później po serii występów na festiwalach ogłosił swoje plany dotyczące piątego albumu studyjnego, który właśnie promuje.
www.klubstudio.pl

08/12/11

Kto czyta, nie błądzi

Stoisz bezradnie przed półką księgarską i czujesz się zagubiony wśród tak wielu propozycji wydawniczych? Szukasz podpowiedzi, jakiego wyboru dokonać? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, z pomocą spieszą lektorzy Szkoły Języków Obcych „Mały Rynek". Oto książki, które nasi angliści wybrali specjalnie dla Ciebie.

Nowsze wpisy →Home← Starsze wpisy